Typy uczniów
Są różne typy uczniów, którzy przychodzą na przesłuchanie.
Jest np. Uczeń – Gwiazdor – często nie dopuszcza nauczyciela do głosu, jest święcie przekonany o swojej bezbłędności wykonywanych ćwiczeń i o tym, że zrobi jutro karierę. Nie znosi sprzeciwu i jakiejkolwiek krytyki.
Jest uczeń – Przepraszam, że żyję – najchętniej w ogóle by się nie odezwał, a jeżeli już się odezwie, to opowiada jaki jest beznadziejny, czego nie umie i czego w życiu nie zrobi. Często wymaga osobnego poproszenia o wydobycie jakichkolwiek dźwięków. Bardzo przejmuje się nawet małą krytyką i potrzebuje być choć trochę pochwalony.
Jest też uczeń – Cwaniaczek – często mało umie, ale jest bardzo przebojowy i odważny, do momentu, kiedy następuje ocena jego umiejętności. Wówczas zamyka się w sobie i wychodzi często obrażony.
Typ Wzorowego ucznia (lub ucznia – Naukowca)– uważnie słucha każdego słowa, zadaje mnóstwo typowo naukowych pytań, bardzo skrupulatnie podchodzi do wykonywanych ćwiczeń i potrafi je powtarzać w nieskończoność, gdyż ciągle jest niezadowolony ze swojego wykonania. Ocenę umiejętności traktuje niczym konfrontację z nauczycielem i prosi o szczegółowe wyjaśnienia.
Oczywiście przedstawiłam tutaj skrajne typy zachowań i osobowości. Tak naprawdę najlepiej jest, żeby mieć z każdego z tych typów po trochu. Być takim pokornym typem ucznia, bo i tak głównym i podstawowym warunkiem powodzenia w pracy nad głosem jest cierpliwość, wytrwałość, pracowitość, pilność i drobiazgowa dokładność.
Dlatego drogi Czytelniku, zanim przystąpisz do wykonywania ćwiczeń wokalnych, zachęcam Cię do konsultacji z nauczycielem emisji głosu, abyś poznał swoje predyspozycje i umiejętności muzyczne, a wtedy o wiele łatwiej będzie Ci się wykonywało ćwiczenia z tej witryny!!
Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami:
- Bez pracy nie ma kołaczy
- Jak opracować utwór muzyczny
- Kalendarz wokalisty
- Typy uczniów
- Podstawowe umiejętności muzyczne
- Czy ja mogę śpiewać
- Pierwsza lekcja
- Szkoła śpiewu
- Trema w śpiewie
- Śpiew - słowniczek
- Lekcje śpiewu - jak często
- Śpiew a psychologia
- Nauka śpiewu przez internet
- Za stary na naukę śpiewu?
- Obiegowe kłamstwa o śpiewie