Lekcje śpiewu - jak często

Aby nie przesadzić i aby nie było za mało

Mam na zajęciach trzy grupy uczniów: pierwsza grupa, to osoby uczęszczające ma zajęcia dwa, trzy razy w tygodniu; druga grupa to osoby, które są zainteresowane udziałem w lekcjach śpiewu raz na miesiąc; najliczniejsza grupa to oczywiście studenci partycypujący w zająciach raz w tygodniu. Pojawia się więc pytanie: które podejście jest właściwe i które da najwięcej korzyści?

Odpowiedź – to zależy. Podstawową sprawą są ćwiczenia wokalne. Jeżeli nie ma przeciwskazań foniatrycznych, zalecam wykonywanie ich przez minimum 10 – 20 minut każdego dnia. Zakładając, że uczeń regularnie wykonuje ćwiczenia wokalne, w większości przypadków optymalnym jest udział w jednej, dwóch lekcjach śpiewu tygodniowo.

Intensywny jedno lub dwutygodniowy kurs śpiewu z reguły polecam osobom, które ćwiczą regularnie swój wokal, a kurs traktują jako przygotowanie do jakiegoś występu. Taka forma ćwiczenia głosu nie jest wskazana dla osób początkujących. Tak jak nie możemy prosto z ulicy wejść do siłowni i mierzyć się z najcięższą sztangą, tak samo i z nauką śpiewu. Do maratonu wokalnego trzeba się najpierw przygotować.

Największe wątpliwości mam w stosunku do sporadycznych zajęć, odbywających się np. raz w miesiącu. Jeżeli uczeń nie wykonuje ćwiczeń pomiędzy zajęciami, to taka forma edukacja nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli jednak student regularnie wykonuje zestaw ćwiczeń zalecony przez trenera wokalnego, to takie comiesięczne spotkania traktuję jako konsultacje, jako swoiste kroki milowe. Jest to zawsze dobra okazja do weryfikacji czynionych postępów oraz ewentualnych korekt.

Jak widzisz, każda forma lekcji śpiewu w określonych okolicznościach może być bardzo korzystna. Dobierz formę, która najbardziej pasuje Tobie i ucz się śpiewać!

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą kursów wokalnych ofertą.

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami: