Typy uczniów


Są różne typy uczniów, którzy przychodzą na przesłuchanie.

Jest np. Uczeń – Gwiazdor – często nie dopuszcza nauczyciela do głosu, jest święcie przekonany o swojej bezbłędności wykonywanych ćwiczeń i o tym, że zrobi jutro karierę. Nie znosi sprzeciwu i jakiejkolwiek krytyki.

Jest uczeń – Przepraszam, że żyję – najchętniej w ogóle by się nie odezwał, a jeżeli już się odezwie, to opowiada jaki jest beznadziejny, czego nie umie i czego w życiu nie zrobi. Często wymaga osobnego poproszenia o wydobycie jakichkolwiek dźwięków. Bardzo przejmuje się nawet małą krytyką i potrzebuje być choć trochę pochwalony.

Jest też uczeń – Cwaniaczek – często mało umie, ale jest bardzo przebojowy i odważny, do momentu, kiedy następuje ocena jego umiejętności. Wówczas zamyka się w sobie i wychodzi często obrażony.

Typ Wzorowego ucznia (lub ucznia – Naukowca)– uważnie słucha każdego słowa, zadaje mnóstwo typowo naukowych pytań, bardzo skrupulatnie podchodzi do wykonywanych ćwiczeń i potrafi je powtarzać w nieskończoność, gdyż ciągle jest niezadowolony ze swojego wykonania. Ocenę umiejętności traktuje niczym konfrontację z nauczycielem i prosi o szczegółowe wyjaśnienia.

Oczywiście przedstawiłam tutaj skrajne typy zachowań i osobowości. Tak naprawdę najlepiej jest, żeby mieć z każdego z tych typów po trochu. Być takim pokornym typem ucznia, bo i tak głównym i podstawowym warunkiem powodzenia w pracy nad głosem jest cierpliwość, wytrwałość, pracowitość, pilność i drobiazgowa dokładność.

Dlatego drogi Czytelniku, zanim przystąpisz do wykonywania ćwiczeń wokalnych, zachęcam Cię do konsultacji z nauczycielem emisji głosu, abyś poznał swoje predyspozycje i umiejętności muzyczne, a wtedy o wiele łatwiej będzie Ci się wykonywało ćwiczenia z tej witryny!!

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami: