Bez pracy nie ma kołaczy

Dawno temu napisałam artykuł w którym przekonywałam, że praktycznie każdy może śpiewać i może w tym śpiewie czynić postępy. Uważam tak do dziś, ale muszę dodać jeden absolutnie niezbędny warunek. Warunek oczywisty, ale jednocześnie powszechnie ignorowany. Chodzi mi o zaangażowanie.

Obecnie na newsletterze nauka-spiewu.pl zarejestrowanych jest kilka tysięcy użytkowników. Każdy z nich rejestrując się wyraził zainteresowanie nauką śpiewu. To co teraz napiszę możesz odebrać jako antyreklamę serwisu. Robię to jednak świadomie chcąc zwrócić Twoją uwagę na, moim zdaniem, najistotniejszą przyczynę porażki wokalnej ludzi.

Otóż 90% uczniów nie kontynuuje nauki śpiewu po obejrzeniu darmowej rozgrzewki wokalnej. Być może nie podoba się im (jednak nie wyrejestrowują się z listy!). Może jest zbyt trudna (99% moich uczniów stacjonarnych oraz uczniów online jest w stanie ją wykonać bez najmniejszego problemu). Może nie mają pieniędzy (udostępniam mnóstwo darmowych materiałów). A może chodzi o nastawienie do nauki lub ogólnie wysiłku, pracy. A jak jest z Tobą?

Do czego zmierzam. Jeśli nie podchodzisz do nauki na poważne, z zaangażowaniem, nie masz absolutnie jakichkolwiek szans na sukces wokalny. Nie istnieje takie coś jak „weekendowy kurs wokalny”. Tylko ciężka praca daje efekty (to dobra dewiza do każdej sfery życia).

Otrzymuję mnóstwo wiadomości, najczęściej z załączonym linkiem do utworu idola, i pytaniem – „Czy ja mogę tak śpiewać”. Kiedyś misternie odpisywałam na takie wiadomości – delikatnie, ale szczerze. W odpowiedzi zawsze pojawiało się słowo „praca”. W 99% przypadków nasza korespondencja nie była kontynuowana. Dziś nie odpisuję już na takie maile. Jeśli chcesz śpiewać jak Twój idol i to bez wysiłku – przykro mi, ale nie mogę Ci pomóc. Jest to dla mnie wyraźny sygnał, że taka osoba nie chce się uczyć śpiewu. Marzy tylko o tym by wcielić się w rolę celebryty, stanąć na scenie i próżnie delektować się podziwem publiczności. Nie o to chodzi, nie dla takich osób kariera i sława.

Aby śpiewać profesjonalnie musisz być sobą, musisz być artystą musisz być gotowym do ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń. Jeśli nawet nie marzysz o wielkiej karierze ale uczysz się dla siebie, dla swojej przyjemności – świetnie! Nauka-spiewu.pl to serwis dla Ciebie. Nie zapominaj jednak, że to też wymaga pracy i zaangażowania! Wszystko zależy Tylko i wyłącznie od Ciebie. Ja jestem tu aby Ci pomóc, ale bez Twojej woli, chęci współpracy – nic się nie zmieni.

Nauka śpiewu zaczyna się nie w Twoim gardle ale w Twojej głowie! Pamiętaj o tym!

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami: