Bez pracy nie ma kołaczy

Moje przemyślenia po wieloletniej pracy z uczniami

Dawno temu napisałam artykuł w którym przekonywałam, że praktycznie każdy może śpiewać i może w tym śpiewie czynić postępy. Uważam tak do dziś, ale muszę dodać jeden absolutnie niezbędny warunek. Warunek oczywisty, ale jednocześnie powszechnie ignorowany. Chodzi mi o zaangażowanie.

Obecnie na newsletterze nauka-spiewu.pl zarejestrowanych jest kilka tysięcy użytkowników. Myślę, że każdy z nich rejestrując się wyraził zainteresowanie nauką śpiewu, szukał sposobu aby swoje umiejętności śpiewu podnosić na coraz wyższy poziom. To co teraz napiszę możesz odebrać jako antyreklamę mojego serwisu, ale trudno:) Robię to świadomie chcąc zwrócić Twoją uwagę na, moim zdaniem, najistotniejszą przyczynę porażki wokalnej (ale w zasadzie również każdej porażki w życiu) ludzi.

Otóż 90% uczniów nie kontynuuje nauki śpiewu po obejrzeniu darmowej rozgrzewki wokalnej. Być może nie podoba się im (jednak nie wyrejestrowują się z listy, więc mam nadzieję, że nie jest aż tak fatalna!). Może jest zbyt trudna (99% moich uczniów stacjonarnych oraz uczniów online jest w stanie ją wykonać bez najmniejszego problemu). Może nie mają pieniędzy (udostępniam mnóstwo darmowych materiałów). A może chodzi o nastawienie do nauki lub ogólnie wysiłku, pracy. A jak jest z Tobą?

Do czego zmierzam. Jeśli nie podchodzisz do nauki na poważne, z zaangażowaniem, nie masz absolutnie jakichkolwiek szans na sukces wokalny. To samo tyczy się nauki matematyki, języka obcego, tańca, gry w piłkę nożną. Nie istnieje takie coś jak „weekendowy kurs wokalny”. Tylko ciężka praca daje efekty (to dobra dewiza do każdej sfery życia).

Otrzymuję mnóstwo wiadomości, najczęściej z załączonym linkiem do utworu idola, i pytaniem – „Czy ja mogę tak śpiewać”. Kiedyś misternie odpisywałam na takie wiadomości – delikatnie, ale szczerze. W odpowiedzi zawsze pojawiało się słowo „praca”. W 99% przypadków nasza korespondencja nie była kontynuowana. Dziś nie odpisuję już na takie maile. Jeśli chcesz śpiewać jak Twój idol i to bez wysiłku – przykro mi, ale nie mogę Ci pomóc. Jest to dla mnie wyraźny sygnał, że taka osoba nie chce się uczyć śpiewu. Marzy tylko o tym by wcielić się w rolę celebryty, stanąć na scenie i próżnie delektować się podziwem publiczności. Nie o to chodzi, nie dla takich osób kariera i sława.

Aby śpiewać profesjonalnie musisz być sobą, musisz być artystą musisz być gotowym do ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń. Jeśli nawet nie marzysz o wielkiej karierze ale uczysz się dla siebie, dla swojej przyjemności – świetnie! Nauka-spiewu.pl to serwis dla Ciebie. Nie zapominaj jednak, że to też wymaga pracy i zaangażowania! Wszystko zależy Tylko i wyłącznie od Ciebie. Ja jestem tu aby Ci pomóc, ale bez Twojej woli, chęci współpracy – nic się nie zmieni.

Nauka śpiewu zaczyna się nie w Twoim gardle ale w Twojej głowie! Pamiętaj o tym!

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą kursów wokalnych ofertą.

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi artykułami: